Valgymo sutrikimai – psichikos sveikatos sutrikimai, neretai pasireiškiantys jaunesnių žmonių tarpe. Valgymo sutrikimai neatsiranda staiga, tai yra palaipsniui besivystanti psichikos liga. Dažniausiai valgymo sutrikimai vystosi pagal tipišką modelį ir gali būti apibendrinti trimis pasikartojančiomis charakteristikomis. Pirmiausia pasikeičia valgymo elgesys, atsiranda negatyvus kūno vaizdas ir sėkmingos arba nesėkmingos pastangos mesti svorį. Neretai, žmonės, sergantys valgymo sutrikimais kenčia ir nuo depresijos ar nerimo sutrikimų bei žemo savęs vertinimo.
Šiandieninėje visuomenėje ir tarp bendraamžių vyraujantys grožio standartai turi itin didelę įtaką paaugliams. Paauglystės laikotarpiu vystosi savęs, kaip asmenybės suvokimas, todėl išorės spaudimas skatina susirūpinimą savo įvaizdžiu ir išvaizda. Tai gali turėti įtakos mąstymo procesams ir skatinti valgymo sutrikimus.
Nors valgymo sutrikimai gali paveikti bet kokio amžiaus ir lyties asmenis, dažniausiai jais suserga paaugliai ir jaunos moterys.
Valgymo sutrikimai tai tarsi dvilypiai susirgimai, jie susiję su maistu ir kartu nėra susiję su maistu. Psichologiškai alkis gali būti susijęs su įvairių stimulų alkiu ar nepatenkintais emociniais poreikiais. Specialistu teigimu suvalgomo maisto kiekio kontrolė labiau susijusi su saugumo poreikiu. Valgymas ar nevalgymas pasireiškia, kaip simptominė išraiška, kuri kyla mėginant užslopinti ar sukontroliuoti vidinį diskomfortą lemiančius stiprius jausmus.
Negydomi valgymo sutrikimai paveikia beveik visus individo gyvenimo aspektus ir ilgainiui pažeidžia širdį, virškinimo sistemą, kaulus, dantis, odą, plaukus ir lemia daugybę kitų ligų ar netgi mirtį.
Dažniausi valgymo sutrikimai:
- Ortoreksija– mitybos sutrikimas, kuriam būdingas liguistas, maniją primenantis siekis valgyti tik sveiką maistą.
- Anoreksija– valgymo sutrikimas, kuriam būdingas iškreiptas kūno suvokimas ir noras numesti kuo daugiau svorio. Stipriai ribojant maisto kiekio suvartojimą, vartojant laisvinamuosius vaistus, taip pat labai intensyviai sportuojant.
- Bulimija– valgymo sutrikimas, pasireiškiantis nesaikingais valgymo priepuoliais ir suvalgyto maisto „pašalinimas“ vemiant.
- Persivalgymas– valgymo sutrikimas, kuriam būdingi valgymo priepuoliai, kuomet per trumpą laiką suvalgomas labai didelis kiekis maisto, valgoma nejaučiant alkio, dažniausiai dėl emocinių priežasčių.
Maisto ribojimo ir jo padidėjusio suvartojimo artimieji dažniausiai nepastebi, pirmasis pastebimas simptomas – stipriai sumažėjęs arba padidėjęs kūno svoris ir maisto medžiagų stokos arba pertekliaus sukeltos sveikatos problemos: žemas kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai, virškinimo ir šalinimo sistemų sutrikimai, nuolatinis silpnumas. Per didelis kūno svoris ir nuolatinio persivalgymo sukeltos sveikatos problemos: diabetas, aukštas kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai, kepenų suriebėjimas.
Susirūpinimą keliantys ženklai:
- Vaiko svoris staiga ėmė keistis, t.y. kristi arba augti;
- Pasikeitė vaiko valgymo įpročiai. Pavyzdžiui, vaikas vengia valgyti prie jūsų, teigia, kad nebemėgsta anksčiau patikusių patiekalų ir kt;
- Vaikas susidomėjo įvairiomis dietomis, ėmė skaičiuoti kalorijas;
- Pradėjo perdėtai sportuoti, alinti save treniruotėmis;
- Ėmė slėpti savo kūną po per dideliais, apsmukusiais drabužiais;
- Atsiribojo nuo šeimos narių ir draugų;
- Pasikeitė bendravimas, emocinė būsena.
Valgymo sutrikimai neretai prasideda nekaltai, keičia vienas kitą arba žengia koja kojon. Pavyzdžiui, adekvatus noras atsikratyti kelių papildomų kilogramų ir dėmesys sveikai mitybai gali pavirsti valgymo sutrikimais. Nors valgymo sutrikimus atpažinti sunku, tačiau įtarus nedelskite ir profesionalios pagalbos ieškokite kuo greičiau. Svarbu prisiminti, kad valgymo sutrikimų gydymas – ilgalaikis, o prognozė – individuali.