Kasmet nuskęsta apie 236 000 žmonių, todėl skendimas tampa pagrindine visuomenės sveikatos problema visame pasaulyje. Skendimas yra viena iš pagrindinių 1–24 metų vaikų ir jaunuolių mirties priežasčių visame pasaulyje. Nuskendimas yra trečia pagal dažnumą netyčinių sužalojimų mirties priežastis – 7 % visų su traumomis susijusių mirčių. Kiekvienais metais šimtai vaikų praranda gyvybes skęsdami. Vaikai, išgyvenę skendimo incidentą, gali patirti negrįžtamą smegenų pažeidimą ir netekti pagrindinių funkcijų. Nuskęsti galima visur, kur yra vandens. Tai apima baseinus, ežerus ir vandenynus, vonias ir net kibirus vandens. Geros žinios yra tai, kad skendimo galima išvengti, jei žinosime apsisaugojimo būdus:

✅ Niekada nepalikite vaiko vieno prie vandens, net atliekant trumpas užduotis, pavyzdžiui, atsiliepti telefonu ar prižiūrėti kitą vaiką.
✅ Paskirkite vandens stebėtoją: suaugusįjį, kuris nuolat stebės vandenyje ar šalia vandens esančius vaikus. Jei esate su grupe, suaugusieji pakaitomis arba paskirkite konkretų suaugusįjį, kuris prižiūrėtų kiekvieną vaiką.
✅ Jei prižiūrite vaikus vandenyje, venkite blaškančios veiklos, pvz., skaitymo, žinučių rašymo, kalbėjimo telefonu, pokalbių ir alkoholio ar kitų narkotikų vartojimo.
✅ Prižiūrėkite, net kai šalia yra gelbėtojai.
✅ Nemanykite, kad plaukimo pamokos užtikrina saugumą. Netikėtai į vandenį įkritę vaikai gali panikuoti ir pamiršti savo plaukimo įgūdžius.
✅ Mokykitės plaukti ir išmokykite savo vaikus. Išmokus pagrindinių plaukimo ir saugaus vandens įgūdžių, labai sumažėja rizika nuskęsti. Tai ypač svarbu 6 metų ir vyresniems vaikams. Plaukimas yra ne tik įgūdis visam gyvenimui, bet ir puikus būdas išlikti aktyviam.
✅ Sužinokite, kaip suteikti pirmąją pagalbą: Mokėjimas atlikti gelbėjimo ir gaivinimo darbus gali išgelbėti gyvybes. Tikimybė išgelbėti skęstantįjį labai padidėja, jei pradinis gaivinimas atliekamas iškart žmogų ištraukus iš vandens.
✅ Keliaujant virš vandens visada dėvėkite gelbėjimosi liemenę.
✅ Maudytis derėtų tik žinomose, patikrintose, geriausia – specialiai įrengtose maudyklose.
✅ šokti į vandenį galima tik patikrintose vietose, kuriose gylis yra ne mažesnis nei 3 metrai;
✅ Nešokti nuo labai aukštų vietų, nešokinėti į vandenį uostų teritorijoje, šalia tiltų, kitų įrengimų, prieš kiekvienas maudynes patikrinti nardymo vietą, ar neatsirado naujų pavojų. Nenardyti iš valčių, nes galima gauti smūgį irklu, valtis gali apsiversti, nenardyti iš vandens dviračių, nes netyčia išnėrus po sraigtu, galima patirti rimtą galvos traumą, prarasti sąmonę, paskęsti. Būtina įvertinti savo staigius ūgio ir svorio pokyčius. Tai ypač aktualu greitai augantiems vaikams ir paaugliams nešokti į vandenį, kuriame daug besimaudančiųjų, nešokti į labai sudrumstą vandenį, kuriame nieko nesimato.
✅ Visada įvertinti oro ir aplinkos sąlygas. Nesimaudyti žaibuojant, esant dideliam vėjui. Jūroje esant didelėms bangoms.

https://www.ucsfbenioffchildrens.org/education/drowning-prevention

https://www.who.int/campaigns/world-drowning-prevention-day/2023

Skip to content