Kiekvienais metais gegužės 31-ąją minima Pasaulinė diena be tabako. Tai svarbi diena, skirta atkreipti dėmesį į tabako vartojimo keliamą žalą sveikatai ir skatinanti atsisakyti šio žalingo įpročio. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) inicijavo šią dieną siekdama paskatinti šalis imtis aktyvių veiksmų, kovojant su tabako epidemija, kuri kasmet nusineša milijonus gyvybių visame pasaulyje.
Tabakas yra viena pagrindinių mirtingumo priežasčių, kurios galima išvengti. PSO duomenimis, kasmet nuo su tabaku susijusių ligų miršta daugiau nei 8 milijonai žmonių. Dauguma jų – aktyvūs rūkaliai, tačiau apie 1,3 milijono gyvybių netenkama dėl pasyvaus rūkymo – kai kvėpuojama kitų rūkančiųjų iškvepiamais dūmais. Rūkymas didina riziką susirgti širdies ligomis, plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga, taip pat silpnina imunitetą.
Vaikai ir paaugliai dažnai tampa tabako kompanijų taikiniu, nes tai potencialūs būsimi klientai. Jiems siūlomi spalvingi, saldumynus primenantys elektroniniai cigarečių skoniai, stilingi įpakavimai. Siekiama padaryti rūkymą „madingu“ ir priimtinu, nors tai priklausomybę sukeliantis bei sveikatą žalojantis įprotis.
Ši diena yra puiki proga ne tik atsisakyti rūkymo, bet ir prisidėti prie visuomenės sąmoningumo didinimo.
Nerūkymas – tai ne tik sveikesni plaučiai, bet ir laisvė: kvėpuoti grynu oru, sportuoti be dusulio, gyventi ilgiau ir kokybiškiau. Kiekvienas žmogus, nusprendęs mesti rūkyti, žengia didelį žingsnį į geresnę savo ir artimųjų gyvenimo kokybę.
Pasaulinė diena be tabako – tai priminimas, kad rūkyti nėra nei normalu, nei „kieta“. Kvėpuokime laisvai – be dūmų, be priklausomybių, be apgaulės.