Nėštumas yra labai jautrus moters gyvenimo periodas. Kūdikio laukimas – ypatingas metas tiek moteriai, tiek visai šeimai. Labai didelę reikšmę turi tai, ar moteris planavo savo nėštumą? Moterys labai skirtingai reaguoja į žinią apie neplanuotą nėštumą, jų išgyvenimai ir jas supanti aplinka taip pat labai skiriasi. Kai kurioms moterims nėštumas gali atrodyti nepakeliama našta dėl to, kad jos neturi darbo, pajamų, vyro ar partnerio. Kitos įsitikinusios, kad dabar laikas ne vaikui, o karjerai. Trečios gali bijoti, kad gims nesveikas vaikas, prie situacijos rimtumo dažnai prisideda netinkamas partnerio elgesys, kai, išgirdęs žinią apie nėštumą, jis moterį palieka.
Tai gi, kas yra krizinis nėštumas?
Krizinis nėštumas yra neplanuotas arba planuotas nėštumas, kuris tapo rimtas ir sunkus nėščios moters išgyvenimas dėl artimosios aplinkos paramos trūkumo, finansinių rūpesčių, sveikatos problemų, amžiaus ir kt. , kuris sukėlė moteriai asmeninę krizę. Net ir planuotas nėštumas gali virsti kriziniu, dėl pasikeitusių šeimos gyvenimo aplinkybių arba būsimo kūdikio sveikatos. Taip pat ne visi neplanuoti nėštumai tampa kriziniais.
Priežastys, dėl kurių nėštumas apibūdinamas kaip krizinis:
- moterys pastoja netinkamu metu, kai gyvenimo sąlygos atrodo netinkamos nėštumui;
- pastojimas nesulaukus pilnametystės;
- dažnai krizinis nėštumas sutampa su moters amžiumi, kuriame svarbi karjera bei profesiniai įgūdžiai;
- nėštumas neplanuotas.
Kaip atpažinti, kad asmuo patiria krizinį nėštumą ?
- moterys jaučiasi nestabiliai, pasimetusios;
- tarsi lieka nuošalyje, kiek atsiribojusios;
- sprendimus priima neapgalvojusios, dažnai keičia nuomonę.
Krizinio nėštumo galimos išeitys:
- moteris išnešioja kūdikį iki nėštumo pabaigos ir jį pagimdo;
- moteris išnešioja kūdikį iki nėštumo pabaigos, jį pagimdo ir atiduoda įvaikinti;
- nėštumas nutraukiamas dirbtinio aborto būdu.
Kaip galima padėti krizinį nėštumą išgyvenančiai moteriai?
Svariausia – nevertinti ir neteisti, dėmesingai išklausyti moterį. Leisti išgyventi kylančius jausmus, padėtis jaustis saugesne. Krizinio nėštumo metu moterims gali būti sunku rasti ir apsvarstyti visas galimas alternatyvas, todėl nėštumas gali būti nutraukiamas skubotai. Skuboti sprendimai gali turėti ilgalaikių ar trumpalaikių pasekmių moteris fizinei ir psichinei sveikatai. Taip pat krizinio nėštumo metu itin svarbu artimųjų palaikymas, o jeigu artimųjų pagalbos nepakanka, svarbu kreiptis į specialistus.
Pagalba
https://pagalbasau.lt/gaukpagalba/