Kontraceptinių priemonių yra gausu, tačiau ne visada žinome ką reikia pasirinkti, kuri iš jų veiksmingiausia ir gali apsaugoti nuo lytiškai plintančių infekcijų ir neplanuoto nėštumo, koks  šalutinis poveikis.  Universalios apsisaugojimo priemonės nuo nėštumo nėra.

Kontraceptinės priemonės tai  kontraceptinės tabletės, vyriški ir moteriški prezervatyvai, hormoninė ar varinė spiralė, injekcija, gimdos kaklelio gaubtuvėlis kontraceptiniai žiedai ir pleistrai, spermicidai, diafragma, skubioji kontraceptika, nutrauktas lytinis aktas ir kt.

  • Viena iš populiariausių priemonių – kontraceptinės tabletės. Jas reikia gerti reguliariai ir labai tiksliai laikytis grafiko. Kontraceptinės tabletės gali būti skiriamos gydytojo ne tik apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo bet ir gydyti endometriozę, gimdos miomą, mažinti nemalonius menstruacijų simptomus. Neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų. Kontraceptinės tabletės gali sukelti galvos skausmą, pykinimą, menstruacijų ciklo pakitimus ir pan. Tabletes galima įsigyti tik su gydytojo receptu.
  • Vyriški prezervatyvai – viena iš labiausiai paplitusių kontracepcijos priemonių. Prezervatyvas ne tik apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau ir nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Moteriški prezervatyvai labai panašūs į vyriškus, jų poveikis yra panašus, tačiau ši priemonė nėra tokia veiksminga kaip vyriški prezervatyvai.
  • Hormoninė spiralė – T formos kontracepcijos priemonė, kuri spermatozoidams blokuoja kelią iki kiaušialąstės. Spiralę į gimdą turi įvesti gydytojas-ginekologas. Spiralė, priklausomai nuo tipo, gali būti naudojama 3 -5 metus. Ji sumažina menstruacijų skausmus, jų metu paprastai mažiau kraujuojama ir pan. Spiralė gali apsaugoti tik nuo neplanuoto nėštumo, nuo lytiškai plintančių infekcijų neapsaugo.
  • Kontraceptinis žiedas – tai lankstus mažą hormonų kiekį turintis maždaug 5 cm skersmens žiedas, saugantis nuo neplanuoto pastojimo. Žiedas įdedamas į makštį vieną kartą per mėnesį: jis ten laikomas tris savaites. Visą šį laikotarpį kontraceptinis žiedas nuolat išskiria ypač mažą moteriškų lytinių hormonų kiekį, taip saugodamas nuo nepageidaujamo nėštumo.
  • Kontraceptinis pleistras – pleistras į organizmą pro odą išskiria hormonus, kurie yra tokie patys, kokius galime rasti ir kontraceptinėse tabletėse. Klijuojamas ant odos (apatinės pilvo vietos, sėdmenų, nugaros ar rankos). Tai efektyvi priemonė, kuria lengva naudotis, tačiau neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų.
  • Skubioji kontracepcija – tabletė, kuri vartojama po nesaugaus lytinio akto per 72 val. Ekstrinė kontracepcija neleidžia įvykti ovuliacijai, sutirština gimdos kaklelio gleives ir neleidžia spermatozoidams apvaisinti kiaušialąstės. Didžiausias veiksmingumas suvartojus tabletę per pirmąsias 12 val. Tabletėje yra didelė hormonų dozė, todėl ji gali sutrikdyti menstruacijų ciklą, galimas kraujavimas, galvos skausmas, pykinimas ir pan. Neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų.
  • Nutrauktas lytinis aktas – kuomet sueities metu vyras, pajutęs neišvengiamai artėjančią ejakuliaciją, ištraukia varpą iš makšties, šitaip neleisdamas sėklai patekti į moters lytinius takus, ir ejakuliuojama ne moters lytiniuose organuose, o išorėje, tad vyro orgazmas įvyksta tuomet, kai varpa nėra makštyje. Nepatikima priemonė nuo nepageidaujamo nėštumo, neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų.

Kalbant apie neplanuotą nėštumą ar lytiškai plintančias infekcijas nėra nei vienos kontraceptinės priemonės, kurios veiksmingumas siektų 100 proc. Vienintelė veiksminga priemonė – susilaikymas (lytinių santykių neturėjimas). Renkantis kontraceptinę priemonę geriausiai pasitarti su šeimos gydytoju ar ginekologu.

https://www.lrt.lt/naujienos/sveikata/682/1343507/specialiste-patare-kaip-pasirinkti-tinkamiausias-kontraceptines-priemones-ka-svarbu-zinoti

https://lt.wikipedia.org/wiki/Kontraceptinis_%C5%BEiedas

https://www.atsargus.lt/saugus-seksas/kontraceptines-priemones/pleistras/

https://lt.wikipedia.org/wiki/Nutrauktoji_sueitis

https://www.sveikatosbiuras.lt/lt/pradzia/kontraceptines-priemones-31647.html

 

Informacija parengė

Jonavos raj. Visuomenės sveikatos biuro jaunimo koordinatorė

Julija Giršienė

 

 

Skip to content