Šiuolaikiniame pasaulyje fizinis aktyvumas yra vienas iš svarbiausių faktorių mūsų gyvenime. Reguliarus fizinis aktyvumas, fizinė veikla, pratimai – yra viena iš profilaktikos priemonių sveikatos stiprinimui. Reguliarus užsiėmimas fizine veikla gerina medžiagų apykaitą, širdies darbą, mažina antsvorio tikimybę, padeda sumažinti stresą, išvengti laikysenos sutrikimų. Išugdyti fizinio aktyvumo įgūdžiai vaikystėje ir paauglystėje stiprina organizmą, padeda koreguoti sveikatos sutrikimus, yra gera žalingų įpročių prevencija. Susiformavę įpročiai išlieka visam gyvenimui. Visi šie faktoriai yra neatsiejama vaiko augimo ir brendimo dalis, nes jie suteikia sveikatos ir daro stipresniais. Paveldėtus paauglio augimo ir brendimo ypatumus atskleidžia gera sveikatos būklė, palankios socialinės sąlygos, sveika mityba, psichologinės atmosferos egzistavimas. Mokslininkai yra ištyrę, kad paaugliai kurie fiziškai aktyvūs bręsta greičiau, o neaktyvūs – lėčiau.

Fizinis aktyvumas tai judėjimas, kai energijos išeikvojimas daug didesnis, negu ramiai sėdint ar gulint. Jis siejamas su energingu judėjimu, tačiau ne visada su aktyviu. Ėjimas, bėgimas, namų ruošos darbai, mankštinimasis, visa tai – fizinė veikla. Ramiai sėdintis ir gulintis žmogus yra fiziškai pasyvus. Fizinis aktyvumas pasireiškia laisvalaikiu sportuojant, žaidžiant judrius žaidimus, bėgiojant, atliekant darbus buityje, aktyviai poilsiaujant ir kt. Kuo daugiau energijos suvartojama, tuo fizinis aktyvumas didesnis, kuo mažiau – mažesnis. Reguliarus fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių veiksnių, norint palaikyti gerą fizinę ir psichinę sveikatą.

Pagrindiniai veiksniai, kurie mažina įvairaus amžiaus žmonių fizinį aktyvumą:
 Nežinojimas kokia yra fizinio aktyvumo nauda ar normalios fizinio aktyvumo normos;
 Senėjimas, rūkymas, antsvoris; mergaitėms – paauglystė;
 Priešinimasis pokyčiams – sunku pradėti;
 Pagrindiniai veiksniai, kurie didina fizinį aktyvumą:
 Noras atrodyti gražiau, jaustis geriau, įdomiai praleisti laisvalaikį, stiprinti sveikatą;
 Šeimos ir visuomenės tradicijos, kultūra.

Pagrindiniai veiksniai, kurie didina ir skatina fizinį aktyvumą tai noras atrodyti gražiau, jaustis geriau, įdomiai praleisti laisvalaikį, stiprinti sveikatą, šeimos ir visuomenės tradicijos, kultūra. Vaikų ir jaunuolių sveikata labai priklauso nuo tinkamo fizinio aktyvumo. Nereikėtų pamiršti, kad ne visa fizinė veikla gali būti naudinga mūsų sveikatai. Pakenkti galima sunkiai fiziškai dirbant ar labai intensyviai sportuojant.

Veiksniai, darantys teigiamą įtaką mūsų sveikatai yra ne tik fizinis aktyvumas, bet ir racionali mityba, darbo ir poilsio rėžimas, grūdinimasis, asmens higiena ir kūno priežiūra, psichoemocinis stabilumas, žalingų įpročių neturėjimas ir kt.

Svarbiausia, kad fizinis aktyvumas, pasirinktos laisvalaikio ar kasdienės fizinės veiklos, duotų naudos mūsų sveikatai be pastebimos žalos ar pavojaus jai. Norite būti sveiki – judėkite.

Šaltiniai:
1. Kemerytė – Riaubienė E. (2016). Vaikų ir paauglių organizmo vystymosi ir fizinio krūvio
sąsajos. Vilnius, LEU
2. Mokinių fizinis aktyvumas ir sveikata. Metodinė-informacinė medžiaga, skirta visuomenės sveikatos priežiūros specialistams bei pedagogams, Vilnius, 2012. https://www.ssus.lt/ssusadmin/kiti/lmitkcedit/uploads/files/Rekomendacijos%20mokini%C5%B3%20fizinio%20aktyvumo%20ir%20sveikatos%20tema.pdf
3. Skurvydas A., Stonkus S., Volbiekienė V. (2006). Kūno kultūra geras ir gražus žmogus, knyga moksleiviams. Kaunas: LKKA
4. Skurvydas A. (2020). Judesių mokslas. Pratimai, mityba, sportas. Kaunas.

Jaunimo koordinatorė Julija Giršienė

 

Skip to content