Šiuo laikotarpiu vyriškumo samprata išgyvena krizę: iš vienos pusės vis dar gajūs tokie stereotipai kaip „vyrai neverkia – tai silpnumo ženklas“, iš kitos pusės vyrai skatinami būti emociškai atviresni. Rasti balansą tarp šių priešingybių nėra taip paprasta. Nepaisant teigiama linkme kintančio visuomenės požiūrio į vyrų emocinę sveikatą ir psichikos sveikatos stiprinimą, statistiniai duomenys vis dar kelia susirūpinimą. Vyrų savižudybių rodikliai išlieka kelis kartus didesni negu moterų (Higienos institutas, 2022), vyrų alkoholio suvartojimas yra apie 1,5 karto didesnis nei moterų (didelė dalis alkoholį vartoja kaip sunkumų įveikos priemonę) (Psichologijos institutas Suicidologijos tyrimu centras, 2022 m.).

Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (VSB) prisideda prie minėtų rodiklių mažinimo ne tik organizuodamas veiklas krašto bendruomenei (savižudybės intervencijos mokymai, priklausomybių konsultanto paslaugos), bet ir teikdamas tikslinę pagalbą vyrams.

Bendrus grupinius užsiėmimus vyrai renkasi retai, tad Jonavoje organizuojamos tikslingai vyrams sukurtos savitarpio grupės „Gentys“. Iš viso Jonavos VSB organizavo jau 3 Genčių grupes. Paskutinė grupė savo formalius susitikimus baigė š. m. gegužės 9 d. Po 8 susitikimų susiformavusi grupė toliau susitikinėja savarankiškai.

Gentys – tai erdvė, kurioje galima rasti bendraminčių. Iššūkiai santykiuose, prasmingų ryšių trūkumas, karjeros galvosūkiai, pasaulinių problemų svoris – kad ir su kuo susiduria vyras, jo Gentis – tai ištikimi bendražygiai, su kuriais ne tik kartu augama, bet ir kurie tampa asmeniniu pastiprinimu gyvenime. Tai vyrų ryšiai, kurie padeda tapti emociškai atsparesniu ir įkvepia pozityviai keisti savo gyvenimą.

Atsiliepimai iš Genties narių:

  • „Gentis man yra tai, kad ir kokia nedidelė tavo problema ar nepatogi situacija, tu gali tai atskleisti nedidelei žmonių grupelei, kuri atėjo tuo pačiu tikslu – tomis problemėlėmis dalintis, išklausyti, įvertinti ir padėti jas išspręsti. Jei vyras galvoja, kad jo gyvenimas sudėliotas taip, kad pas jį nėra jokių problemų, tegul pagalvoja iš naujo, visada yra tas apie ką galbūt net nepagalvoji, bet realiai neramina visą gyvenimą. Tai gentis yra ta vieta, kuri gali padėti iškelti šį „nepatogumą“ lauk ir jį sutvarkyti. Tai išsprendus gali pradėti augti kaip asmenybė. Žinoma, ne viskas taip vienareikšmiška, tam reikia laiko. Pradžioje susirenka visiškai nepažįstami žmonės, reikia laiko susipažinti ir galų gale prirasti vieniems prie kitų, bet su kiekvienu nauju susitikimu įtampa ir atskirtis mažėja, naudojama vis mažiau „filtrų“, vyrai pradeda atsiverti ir visiems bendrauti tampa vis paprasčiau. Iš lėto pradedi gentyje gyventi. Gentis man – saugi erdvė, o saugumas šiam gyvenime tikriausiai užima didžiąją dalį tai ko mes siekiame.“
  • „Kas labiausiai patiko, tai vyrų atvirumas. Vienoje vietoje daug skirtingų, su skirtingais gyvenimais ir gyvenimo patirtimi, vyrų, iš kurių galima pasisemti labai daug patirties, kurią aš panaudoju savo gyvenime. Taip pat, man patinka dalintis patirtimi. Žodžiu, visada laukiu mūsų genčių susitikimo. Aš ėjau, nes draugas pakvietė. Sako, pabandom. Problemų jokių neturiu, bet daug išmokau dalykų, kuriuos naudoju gyvenime. : Atgalinis ryšys. Labai patiko. Manau, kad projektas tikrai reikalingas, nes daug vyrų sėdi užsispaudę, ir galvoja, kad jie vieni tokie. Ir chebra neturi su kuo pasikalbėti normaliai, apie vidinius dalykus. Savo vidinius pamąstymus. Manau, tai kai kuriuos slegia, ir nuimti tai yra gerai.”

Vyrai taip pat renkasi ir Jonavos VSB organizuojamas nemokamas individualias psichologo konsultacijas. 2022 m. jomis pasinaudojo 29 vyrai (nuo 18 m.). O nuo šių metų sausio iki gegužės mėnesio šia paslauga pasinaudojo jau 20 suaugusių vyrų.

Norime pakviesti Jonavos rajono vyrus rūpintis savo psichikos sveikata ir psichologine gerove. Taip pat skatiname moteris nelikti abejingomis – pastebėti artimųjų emocines būsenas, nebijoti pasiteirauti kuo vyras gyvena ir esant poreikiui pasiūlyti sveikatos pastiprinimo ar pagalbos būdų. Žemiau pateikiame keletą jų.

 

Skip to content